Otrok ali kariera – to je zdaj vprašanje …

Mirjana D. Perko

Z užitkom delam z mladimi sodelavci. V enem od naših razgovorov o življenju je tema nanesla na to, ali in kdaj načrtujejo družino. V Sloveniji in Evropi se na veliko ugiba o tem, kako popraviti padajočo krivuljo natalitete, ki je iz 2,1 otroka na žensko v rodni dobi padla na 1,51!

Kot družba lahko ugibamo, kako ne izumreti kot narod, še bolje pa je, da vprašamo mlade pare ali ženske, zakaj se ne odločijo za družino. Presenetila me je izjava kolegice, ki je pri skoraj 30-ih rekla, da še več let ne načrtuje otroka, nekatere njene vrstnice pa otrok sploh nočejo imeti. Zakaj tako razmišljajo, saj imajo vendar vse odlično izobrazbo – beri: standard. Prvi razlog, ki ga je naštela, je, da bo zaradi porodniške odsotnosti zaostala v karieri za svojimi moškimi kolegi. Drugi, da si s svojo (magistrsko) plačo ne more zagotoviti samostojnega bivanja za družino. Ne luksuznega stanovanja, pač pa povprečnega stanovanja na obrobju mesta. Nista edina, več je mladih parov, ki želijo najprej rešiti stanovanjski problem. A je z dvema plačama in maksimalnim možnim kreditom pri današnjih cenah nepremičnin skoraj nemogoče. Tudi vrtci so za starše z najmanj povprečno plačo visok strošek. S tem so še dodatno kaznovani za starševstvo.

Zakaj bi kot država financirali brezplačno šolstvo, če ne znamo izkoristiti potenciala, ki ga izobražene ženske prinašajo v poslovni svet? Zakaj se še vedno dogaja, da zaposleni ženski po tiho odrečemo napredovanje, ker želi imeti tudi otroke? 

To kolegico sem povabila na srečanje Sekcije managerk pri ZM, kjer smo se pogovarjale o enem od vzrokov – nenapredovanju v karieri za mamice. Marsikatera od nas se je zamislila ob argumentih, zakaj se ženske ne odločajo za družine, saj je med nami mnogo uspešnih žensk, ki imajo otroke. Res je, da so cene stanovanj v zadnjih desetih letih skokovito narasle, hitreje kot plače, in da rešitev stanovanjskega problema postaja vedno težja. Če po letih, ki jih namenijo za izobrazbo, to spremlja še zaostanek v napredovanju za matere, moramo kot družba nekaj storiti, da to oviro za starševstvo popravimo.


Tudi sama sem imela sina pri triindvajsetih, a sem imela srečo, da sta mi v prvih letih otrokovega življenja stala ob strani moja starša, ker razen paketa ob rojstvu od države nisem dobila ničesar. Ko sem se preselila v Ljubljano, sem se soočila s kar nekaj travmatičnimi situacijami, ene še danes nisem pozabila. Stranke so tri ure zamujale na sestanek in po dveh urah pogajanj sem rekla, da moram po otroka v vrtec in da bomo nadaljevali drugič. Njihovi pogledi so ubijali in počutila sem se grozno. V vrtcu pa me je pričakal otrok, ki je s solzami v očeh izjavil:  »Mami, a moram res biti zadnji?« Še danes ta izjava boli kot nož v srce. Vzgojiteljice gredo domov ob tretji uri in vsi nimajo pri roki babic in dedkov. Pogovorila sem se z delodajalcem in možem, organizirali smo se, ni bilo vedno lahko, a danes je sin odrasel, z odlično izobrazbo in vse je v redu. Da se – oboje!

Sprašujem, zakaj bi kot država financirali brezplačno šolstvo, če ne znamo izkoristiti potenciala, ki ga izobražene ženske – te predstavljajo kar 55 % vseh diplomantk –, prinašajo v poslovni svet. Zakaj se še vedno dogaja, da zaposleni ženski po tiho odrečemo napredovanje, ker želi imeti tudi otroke? 

Potrebno bo javno odpreti dilemo starševstva IN kariere, mlade ženske slišati neposredno, jih vprašati, katere so zanje ovire za starševstvo. Predstaviti uspešne ženske – vzornice, ki imajo kariero in otroke, in jih vprašati, kako so uspele, kaj bi lahko kot družba naredili, da poslovno pot olajšamo, da se ne dogajajo podobni travmatični primeri, kot sem ga opisala zgoraj. Kako zagotoviti, da bo mlada mamica – če bo to želela – lahko dosegla napredovanje, ki bi ji pripadalo, če otroka ne bi imela. Pomagali bi tudi ukrepi, ki zagotavljajo večjo uravnoteženost na vodilnih položajih, karierna pot ob zaposlitvi, ki za ženske vključuje tudi porodniško. Mogoče uvesti obvezni porodniški dopust za partnerja, kot na Islandiji?

Mirjana D. Perko, ustanoviteljica in direktorica podjetja inCon