Podjetniški čar se skriva v povezovanju

Nana Čemas

Podjetniška zgodba Andraža Žurmana, nekdanjega vaterpolista, ki je uspešno premagal začetne krče ob ustanavljanju farmacevtskega podjetja v enem od za industrijo najbolj zahtevnih obdobij, je zgodba vztrajnosti, povezovanja in vrednotenja drugačnosti.

»Bilo je zelo, zelo pestro. Pravzaprav smo bili na robu propada.« Tako se – danes sproščeno in z nasmehom – začetkov podjetja LabCore spominja njegov ustanovitelj in direktor Andraž Žurman, finalist za priznanje Mladi manager 2023. Izkušen športnik in podjetnik danes vodi v analitiko usmerjeno farmacevtsko podjetje z 22-imi sodelavci, ki je majavim začetkom navkljub že po dobrem letu delovanja uspelo prihodke povečati za kar desetkratnik, danes pa skupaj s Fakulteto za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Ljubljani postavljajo nove mejnike svoje skupne zgodbe.

Vloga vodje mu je bila zaupana že zgodaj

A vrnimo se na začetek − in to ne le podjetniški. Izkušnje, ki si jih je pridobil Žurman še predno je zakorakal na farmacevtsko pot, so izjemno raznolike. Kot je povedal kot gost panela osrednjega dogodka Festivala podjetništva 2023, je prvi stik s podjetništvom navezal že pri rosnih 17 letih. Preizkusil se je v gradbeništvu, samostojno pa se je na področje IT-ja prvič podal z ustanovitvijo spletnega kazinoja in razvoja videoiger.

Žurmana marsikdo ne pozna le kot podjetnika, temveč tudi kot uspešnega športnika. Kot mlademu vaterpolistu mu je bila ena prvih vlog vodje zaupana že kot kapetanu slovenske reprezentance, kasneje pa se je kalil tudi kot trener in predsednik kluba. Da ne klone pod pritiski izzivov, je ponovno dokazal že nekaj let kasneje, ko je kot del ekipe z ustanovitvijo nove vaterpolske zveze pripomogel, da se je nekdanja zveza rešila finančnih dolgov. Novoustanovljeno zvezo so tudi uspešno priključili Olimpijskemu komiteju Slovenije, organizaciji, kjer je Žurman svoj pečat pustil tudi kot predsednik nadzornega odbora.

Spoznanje, ki je pregnalo strah

Ob raznolikosti sogovornikovih izkušenj se postavlja vprašanje, zakaj farmacija? Odgovor se skriva v prijateljskih vezeh. »Nad njo me je navdušil dober prijatelj, sedaj tudi partner v podjetju, Davor Štirn. Zdelo se mi je, da farmacija predstavlja možnost stabilnega poslovanja z dobro dodano vrednostjo,« pojasnjuje Žurman. Prav varnost te industrije, ki jo je, kot priznava sam, izjemno težko doseči, ga je najbolj privlačila: »Sklepanje pogodb v farmaciji je precej dolgotrajen postopek, a potem stvari funkcionirajo.«

Kako težko je doseči varnost in skleniti prvo pogodbo, je s podjetjem LabCore na lastni koži doživel že na začetku. Vložek za zagon podjetja je znašal približno 400.000 evrov – šlo je za investicijo, za katero sta se z ženo Majo Žurman odločila maja 2019. Takrat se jima – tako kot vsem nam – še sanjalo ni, kakšne izzive bo prineslo leto 2020 in pandemija kovida-19. »Stavila sva na to, da bomo prvo pogodbo podpisali najkasneje do septembra 2019. Dejansko pa se je to zgodilo šele leto kasneje,« priznava Žurman. Pravi, da jim je največji izziv predstavljalo pridobivanje poslovnih partnerjev, saj med kovidom niso opravljali presoj, ki so – poleg presoje JAZMP – potrebne za sklenitev partnerskih pogodb.

Nedavno so v skupnem projektu s Fakulteto za kemijo in kemijsko tehnologijo UL dosegli izjemno pomemben mejnik pri razvoju zdravilne učinkovine na področju malih molekul.

Njuni prihranki pa so medtem v dobrem letu in pol od ustanovitve podjetja do podpisa prve pogodbe zelo hitro kopneli … »Vsak mesec od maja 2019 dalje so stroški podjetja znašali od 8.000 do 10.000 evrov, midva pa prihodkov nisva imela. Res je šlo za las,« se spominja Žurman, a dodaja, da se zaradi tega ni preveč obremenjeval: »Pomislil sem, kaj je pravzaprav najhuje, kar se lahko zgodi – zaprtje podjetja. Toda, a je to res tako hudo?« Ugotovil je, da ni: »Edino, kar je pravzaprav zares pomembno, je družina in to, da lahko zanjo poskrbiš. Vedel sem, da sem tega zmožen ne glede na situacijo. Ko sem prišel do tega spoznanja, me več ni bilo strah.«

Sodelovanje z nosilci presežkov

Podjetja LabCore Žurmanu ni bilo treba zapreti. Nasprotno – začetne preizkušnje so se obrestovale ob premnogih uspehih. Ti temeljijo na njihovi primarni dejavnosti, opravljanju analiz za različna farmacevtska podjetja. Vendar ne želijo ostati le pri analitiki, temveč se povečini preusmeriti na raziskovalno področje. Iz te želje se je razvilo tudi sodelovanje s Fakulteto za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Ljubljani, s katero razvijajo novo zdravilno učinkovino na področju malih molekul. »Pri iskanju zdravilnih učinkovin gre v veliki meri za fizično testiranje različnih spojin z ogromno bazo, s katero razpolaga prav fakulteta, ki nam je tako prihranila veliko časa pri sintetiziranju,« pojasnjuje Žurman. Zadovoljno dodaja, da lahko zanjo uporabi le presežnike: »Izjemna ustanova, izjemni ljudje. Dr. Marko Novinec ima na tem področju ogromno znanja, ki ga potrebujemo, in projekt poteka res neverjetno.«

O uspešnem sodelovanju namigne tudi z razkritjem, da so prav sredi avgusta dosegli pomemben mejnik v njihovi zgodbi. »Na svoje sodelavce sem res izjemno ponosen. Resnično. Čustva v tem trenutku težko ubesedim, saj še kar ne morem verjeti, kako daleč smo že na tej poti,« pravi Žurman in kot idejnega vodjo projekta izpostavi dr. Nenada Maraša, tudi partnerja v podjetju: »Zame je heroj v pravem pomenu besede. O njem se bo zagotovo še veliko pisalo.«

Cenjeni so aduti prav vsakogar

Direktor podjetja LabCore ne skriva zaslug tistih, ki so pripomogli k njihovemu podjetniškemu uspehu: »Menim, da sem v nekaterih stvareh dober, povečini pa je pametno najti pomoč. Prav to je čar podjetništva; povezovanje med drugačnimi ljudmi.« Tako tudi ne preseneča, da so mu avgusta 2023 zaupali enoletni mandat predsednika sekcije SBC Mladi, in tudi, da so ga s finalno nominacijo za priznanje Mladi manager 2023 prepoznali v Združenju Manager. Zunanjim priznanjem navkljub pa o uspehih najglasneje govori odprta in dobremu počutju zavezana klima, ki vlada v podjetju, sodelavce druži medsebojno zaupanje in predanost uresničevanju raziskovalnih ciljev. K temu zagotovo pripomore tudi Žurmanov odnos do drugačnosti, ki jo sprejema z odprtimi rokami.

Dragocena lekcija športnega okvirja

Odkar je LabCore začel kovati uspehe, skrbi tudi za to, da njihove izkupičke vrača – predvsem področju, na katerem se je kalil njegov ustanovitelj in ki mu je dalo nauke, ki so za te uspehe tudi zaslužni: šport. LabCore tako poleg podpore programov za pomoč pri učenju otrok iz šibkejših družin skrbi tudi za finančno podporo različnih športnih panog. Prav šport je Žurmanu dal največ: »Predvsem sem v njem pridobil dragoceno lekcijo, da če si nekaj močno želiš in za to trdno delaš, boš ta cilj tudi uresničil – pod pogojem, seveda, da v to tudi globoko verjameš.« Tako tudi ne preseneča, da kot eno ključnih vrednot svojega osebnega in podjetniškega življenja ceni vztrajnost. »Če pogledamo zgodovino vseh uspešnih ljudi, je njihova skupna točka vztrajnost. Malo je takih, ki uspeh dosežejo čez noč,« razmišlja Žurman.

Kljub zavedanju o zahtevnosti doseganja stabilnosti in varnosti farmacevtske industrije ni pričakoval, da se bo do njiju prebijal v enem najbolj zahtevnih obdobij. 

Vztrajnost ga – tako kot tudi vse v podjetju – žene tudi pri trenutnem največjem izzivu, razvoju zdravilne učinkovine v sodelovanju s FKKT. »Naš cilj je spojino patentirati in jo prodati, na podlagi tega projekta pa si bomo potem zastavljali nadaljnje cilje,« o prihodnosti razmišlja sogovornik. »Kljub temu pa je najbolj zanimivo, da tudi ko nam uspe omenjeni cilj, imamo okvirno pot zastavljeno že za naprej. Z Marašem si oba želiva ustvarjati,« dodaja in poudarja, da »človek mora delati. To te gradi, te veseli in te izpopolnjuje.«

Nana Čemas je novinarka, zunanja sodelavka družbe Mediade.