Eksperimentirajte z novimi tehnologijami
»Preizkušajte veliko tehnologij. In preizkušajte jih sami,« voditeljem svetuje Tibor Merey, generalni direktor in partner pri Boston Consulting Group (BCG), globalni vodja za operacije BCG Web3. Nove tehnologije, kot so obogatena resničnost, umetna inteligenca (UI) in tehnologija veriženja blokov (ang. blockchain technology), že vstopajo v poslovanje in ga spreminjajo. Ne pometajte jih pod preprogo in ne prepuščajte, da se z njimi ukvarja le peščica navdušenih sodelavcev.
Kdo od vas je že uspešno uvedel umetno inteligenco (UI) ali generativno umetno inteligenco (genUI) v svojo digitalno preobrazbo? BCG je to vprašanje zastavil več sto podjetjem. 31 % vprašanih je to že storilo – začeli so širiti genUI ali so jo celo vgradili v svoje procese ter delovanje. Kar po Merleyjevem mnenju pomeni, da so si ustvarili prihodnost. Ta podjetja so imela lani namreč štirikrat večjo rast prihodkov, 30 % višje marže in 40 % srečnejše zaposlene.
Po Merleyjevem mnenju morate managerji za prehod v digitalni svet razumeti naslednje:
- Povezavo med fizičnim in digitalnim svetom: Tehnologije, kot so obogatena in navidezna resničnost ter internet stvari (IoT), omogočajo boljše upravljanje fizičnih virov s pomočjo digitalnih orodij. Primer so roboti in digitalni dvojčki, ki simulirajo fizične procese v digitalnem svetu in tako povečujejo učinkovitost.
- Veriženje blokov: Ta tehnologija omogoča varno in decentralizirano upravljanje digitalnih identitet, premoženja in transakcij. Kljub začetni povezavi s kriptovalutami tehnologija veriženja blokov ponuja širšo aplikacijo v poslu, predvsem za dokazovanje lastništva in varnosti v digitalnem svetu.
- GenUI: Umetna inteligenca ni le orodje, temveč ‘pospeševalnik pospeševalnikov’. Povezava med genUI in drugimi tehnologijami, npr. robotiko, omogoča podjetjem občutno povečanje produktivnosti.
- Izvajanje pilotnih projektov: Oblikujte ekipe, ki imajo strast do novih tehnologij, in enostavno – začnite s pilotnimi projekti. Po pričakovanjih bodo nekateri uspešni, drugi ne. Pomembno je, da se podjetja povezujejo s partnerji in gradijo na medsebojnih zavezništvih.
Podjetja, ki so že uvedla umetno inteligenco ali generativno umetno inteligenco v svoje delovanje, so imela po raziskavi BCG lani namreč štirikrat večjo rast prihodkov, 30 % višje marže in 40 % srečnejše zaposlene.
Kaj lahko storite že danes?
1. Postavite tehnologijo na vaš prioritetni seznam. Naj bo to vaša prednostna naloga, a naj ima tudi dejanski načrt izvedbe.
2. Prepoznajte dva ali tri ključne primere uporabe, ki bi imeli za vas največjo dodano vrednost.
3. Ne delajte sami – v partnerstvu je moč.
Zlasti za manjšo državo, kot je Slovenija, so potrebna medsebojna zavezništva, da bi uporabo novih tehnologij podvojili in jih uporabili v svojo korist.
4. Sestavite ekipo iz zaposlenih, ki jih poganja strast.
Poiščite in sestavite ekipo sodelavcev z različnih oddelkov, ki jim je skupno eno: imajo strast do novih tehnologij.
5. Učite se iz izkušenj in predvsem: ne bojte se neuspehov, saj se lahko iz njih rodijo nepričakovani uspehi.
»Pri oblikovanju strategij,« svetuje Merley, »razmislite, kakšna je verjetnost, da se uresniči določen scenarij, in kolikšen odstotek vaših prihodkov bo prizadet, če se to zgodi.« Nato ti dve številki pomnožite med seboj. Njun zmnožek uporabite kot proračun za inovacije v naslednjem letu.